Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije
Logotip Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije
Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije

Čitateljskom klubu slijepih “Šišmiš” dodijeljeno priznanje “Antun Lastrić”

18. travnja 2025. u sklopu svečanosti obilježavanja 60. obljetnice osnutka i predanog rada Hrvatske knjižnice za slijepe, Čitateljskom klubu slijepih “Šišmiš” Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije dodijeljeno je priznanje “Antun Lastrić” za doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba. Uz Čitateljski klub slijepih „Šišmiš“ posthumno je dodijeljeno priznanje i Gordani Raguž-Vodenac, tiflografičarki u brajičnoj tiskari Hrvatske knjižnice za slijepe te autorici brojnih taktilnih ilustracija.

 

Priznanje “Antun Lastrić” za doprinos kulturi jednakosti i pristupačnosti

Priznanje Antun Lastrić Hrvatska knjižnica za slijepe dodjeljuje od 2018. godine kao znak zahvalnosti pojedincima, udrugama, projektima i ustanovama koji su svojim djelovanjem značajno obogatile kulturni život i obrazovanje slijepih osoba te utjecale na djelovanje same Knjižnice. Ovim priznanjem Knjižnica odaje počast onima koji svojim radom doprinose inkluzivnijem i pravednijem društvu u kojem su znanje, kultura i informacije dostupni svima.

Naziv priznanja nosi ime po Antunu Lastriću – slijepoj osobi, dugogodišnjem djelatniku Saveza slijepih Hrvatske, organizatoru brojnih kulturnih aktivnosti te idejnom začetniku tadašnje Republičke knjižnice, današnje Hrvatske knjižnice za slijepe.

Priznanje se dodjeljuje svake godine, a od 2022. godine na Dan Hrvatske knjižnice za slijepe, 18. travnja. U siječnju se raspisuje javni poziv za predlaganje kandidata, a u ožujku Odbor za dodjelu priznanja odabire dobitnike.

 

60 godina Hrvatske knjižnice za slijepe – proslava predanosti znanju i inkluziji

Hrvatska knjižnica za slijepe, javna ustanova u kulturi, već šezdeset godina aktivno djeluje na izjednačavanju pristupa pisanoj riječi, znanju i informacijama, pružajući usluge osobama s teškoćama pri čitanju standardnog tiska. Knjižnica proizvodi naslove u pristupačnim formatima, omogućujući pristup knjižničnoj građi i informacijama prema potrebama svojih korisnika. U njenom sastavu nalaze se studiji za snimanje zvučnih knjiga i brajična tiskara, a svi materijali se proizvode, pohranjuju, obrađuju i omogućuju na korištenje.

Osim proizvodnje knjižnog fonda, Knjižnica priređuje različita događanja, organizira radionice te vrši ispis i provjeru točnosti podataka Brailleovim pismom na pakiranju lijekova i drugih proizvoda. Također pruža tehničke i stručne usluge pravnim i fizičkim osobama koje imaju uređena autorska prava za potrebe proizvodnje materijala u pristupačnim formatima.

Kao ishodište za narodne knjižnice diljem Hrvatske, Hrvatska knjižnica za slijepe kontinuirano implementira usluge za slijepe i slabovidne korisnike, a daljnji razvoj usluga obuhvaća šire kategorije korisnika, uključujući osobe s disleksijom, teško pokretne osobe, osobe sa psihomotoričkim oštećenjem i druge.

Povodom 60. obljetnice osnutka i rada Hrvatske knjižnice za slijepe, u hotelu Sheraton u Zagrebu održan je svečani program i dodjela nagrada. Obilježavanje ovog značajnog jubileja potvrđuje misiju Knjižnice u širenju i jačanju spoznaje da knjižnične usluge za osobe s teškoćama pri čitanju standardnog tiska trebaju biti pristupačne, raznovrsne, kvalitetne i u skladu s dosezima suvremenih komunikacijskih tehnologija.

Okupljene su pozdravile ravnateljica Knjižnice Karolina Zlatar Radigović, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek i Maja Petrić, voditeljica Odjela za knjigu, vizualnu umjetnost, muzeje i baštinu u Gradskom uredu za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba, u ime gradonačelnika Grada Zagreba.

Tijekom svečanosti premijerno je prikazan dokumentarni film redatelja Marija Kovača „Osjeti priču – 60 godina Hrvatske knjižnice za slijepe“, koji donosi priču o radu Knjižnice i ljudima koji su svojim znanjem, strašću i posvećenošću oblikovali njezinu misiju i značaj.

U glazbenom dijelu programa nastupili su Katarina Bobok, Predrag Krajnović i Doris Karamatić, koji su svojim izvedbama dodatno obogatili svečani ugođaj.

 

Ministrica kulture i medija: Znanje i kultura moraju biti dostupni svima

Ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek u svom obraćanju na svečanosti povodom 60. obljetnice Hrvatske knjižnice za slijepe istaknula je kako ova proslava nije samo obilježavanje jednog značajnog jubileja, već i potvrda snage solidarnosti, važnosti pisane riječi i znanja te nepokolebljive volje onih koji se svakodnevno zalažu da informacija i znanje budu pravo, a ne privilegij.

„Ovo nije samo obljetnica, već potvrda volje da znanje bude dostupno svima“, poručila je ministrica, naglasivši kako je ravnopravan pristup znanju i informacijama temelj izgradnje pravednog i uključivog društva. Hrvatsku knjižnicu za slijepe opisala je kao „svjetionik znanja“, posebno važan za slijepe, slabovidne i osobe s teškoćama u čitanju standardnog tiska.

Ministrica je istaknula važnost financijske podrške projektima koji omogućuju uključenost svih građana u društvena zbivanja te pozvala na veću osviještenost o potrebama slijepih i slabovidnih osoba. Posebne čestitke uputila je Hrvatskom savezu slijepih, suosnivaču Knjižnice, na kontinuiranom promicanju prava i uvažavanja slijepih osoba u Hrvatskoj.

U svom govoru osvrnula se i na godišnje priznanje „Antun Lastrić“, koje Knjižnica dodjeljuje od 2018. godine za doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba, čestitavši ovogodišnjim dobitnicima.

„Danas ne slavimo samo 60 godina postojanja Hrvatske knjižnice za slijepe, već i druge važne obljetnice: 25 godina otkako je postala javna ustanova u kulturi, 60 godina izlaženja časopisa Izbor, 50 godina časopisa Žena te desetljeće digitalne posudbe“, istaknula je ministrica te dodala kako su to svjedočanstva kontinuiranog rasta, prilagodbe i neumornog zalaganja za dostupnost knjige i znanja svima kojima je to najpotrebnije.

Naglasila je kako Ministarstvo kulture i medija kontinuirano prepoznaje i podržava specifičnu nakladničku djelatnost Hrvatske knjižnice za slijepe, uključujući i ulaganja u opremu i prostore, čime se stvaraju uvjeti za proizvodnju raznovrsnih sadržaja – od zvučnih knjiga i brajičnih izdanja do digitalnih i strojno čitljivih formata.

„Knjižnične usluge za osobe s teškoćama pri čitanju standardnog tiska trebaju biti aktualne, raznovrsne, kvalitetne te u skladu s dosezima suvremenih komunikacijskih tehnologija“, naglasila je ministrica, dodavši kako Knjižnica ne samo da uspješno prati suvremene trendove, već i provodi inovacije u prilagodbi sadržaja.

U svom govoru podsjetila je i na važnost Tiflološkog muzeja u Zagrebu – jedinstvene muzejske ustanove u Europi koja prikazuje svijet osoba oštećena vida i omogućava njihovo aktivno uključivanje u muzejske aktivnosti. „Zajedno s Hrvatskom knjižnicom za slijepe, Tiflološki muzej simbol je uključenosti, kulture i dostojanstva“, poručila je.

Zaključno, ministrica je istaknula kako je u mandatu ove Vlade pokrenut poseban program potpore koji osigurava pristup i dostupnost kulturnih sadržaja osobama s invaliditetom te djeci i mladima s teškoćama u razvoju – s ciljem da se kulturne ustanove otvore svim građanima, bez iznimke.

 

Priznanje “Antun Lastrić” Čitateljskom klubu “Šišmiš” 

Izuzetno smo ponosni što je Čitateljski klub Šišmiš ove godine dobitnik priznanja “Antun Lastrić” za doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba. Ovo vrijedno priznanje za nas predstavlja posebnu čast i potvrdu važnosti dugogodišnjeg djelovanja “Šišmiša” te nam je snažan poticaj za daljnji rad i razvoj.

Zahvaljujemo svim članovima Čitateljskog kluba “Šišmiš” te djelatnicima Udruge koji već više od desetljeća svojim zalaganjem, predanošću i ljubavlju prema knjigama čine ovaj klub uspješnim i prepoznatljivim projektom. Također od srca zahvaljujemo Hrvatskom čitateljskom društvu na nominaciji za ovu nagradu te Hrvatskoj knjižnici za slijepe koja nam ju je dodijelila i prepoznala kvalitet našeg rada.

Čitateljski klub “Šišmiš” osnovan je s ciljem pružanja korisnicima mogućnosti da u zvučnoj tehnici uživaju u književnim djelima različitih autora, ali i da kroz zajedničko čitanje i razgovor razmjenjuju osobna iskustva i dojmove. Time se potiče razvoj kritičkog mišljenja, asertivnog izražavanja, učenje aktivnog slušanja, uvažavanje tuđih mišljenja, postiže se psihosocijalna korist i značajno se povećava kvaliteta života – vrijednosti koje nadilaze same stranice knjige i postaju dio osobnog rasta svakog člana.

Ponosni smo na sve što smo zajedno postigli i s još više motivacije nastavljamo graditi prostor inkluzije, znanja i međusobnog razumijevanja kroz knjige i čitanje.

 

Poslušajte govor predsjednika Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije, Maria Šutala, na dodjeli priznanja “Antun Lastrić”: 

 

 

 

Na fotografiji se nalaze dva buketa i dva priznanja "Antun Lastrić" za doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba: jedno koje se dodjeljuje Gordani Raguž Vodenac, a drugo koje se dodjeljuje Čitateljskom klubu Šišmiš Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije.

 

Na fotografiji se nalazi ravnateljica Hrvatske knjižnice za slijepe Karolina Zlatar Radigović, voditeljica Čitateljskog kluba Ivom Mlinarić i članovi Čitateljskog kluba slijepih Šišmiš s lijeva nadesno Ana Glavaš Jambreušić, Safida Vidak, Ante Rosandić, Melita Mezga, Đurđica Gregur, Mario Šutalo i Ivica Molnar.

 

Mario Šutalo, predsjednik Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije razgovara s Emilom Mandarićem, riječkim kiparom. U pozadini članica Čitateljskog kluba Ana Glavaš Jambreušić razgovara s profesorom Perom Pažinom.

 

Mario Šutalo, predsjednik Udruge KKŽ daje izjavu za Nova TV.

Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije

Telefon: 048/625-058095/9000-329

Adresa: Josipa Vargovića 2/1, 48000 Koprivnica

E-mail: info@uskkz.hr

Uredovni dani za članove: PON i ČET od 10 do 14 h

Radno vrijeme Udruge: PON - PET od 8 do 16 h

Matični broj: 1059246; OIB: 76517474994

Žiro račun kod Podravske banke d.d.:
IBAN: HR5023860021100502588

Predsjednik: Mario Šutalo
Dopredsjednik: Ivica Ferenčić
Tajnica: Maja Koren Golub

 

Logotip Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva
Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.
© 2011. - 2024. Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije. Sva prava pridržana.
Izrada: Kosinus