Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije je u ponedjeljak, 2. prosinca 2024., u Gradskoj knjižnici “Franjo Marković” u Križevcima sudjelovala na radionici “
Kako biti prijatelj” istoimenog projekta udruge
Kreativni oslonac koja provodi aktivnost projekta pod nazivom “
Kako biti prijatelj – brajica u 50 knjižnica“.
Gradska knjižnica “Franjo Marković” u Križevcima dvadeseta je po redu od tih pedeset knjižnica kojoj je udruga Kreativni oslonac donirala primjerke taktilne slikovnice “
Mačak Krešo se pita: Koje je boje srce moje” autorice
Jasmine Kos, a uz donaciju taktilne slikovnice održana je i edukativno-iskustvena radionica za osnovnoškolce.
Učenici Osnovne škole Vladimira Nazora kroz radionicu su imali priliku saznati kako ljudi na različite načine doživljavaju svijet te koliko upravo ta različitost obogaćuje pojedinca i društvo. Upoznali su Anu Tkalčec, djevojku s oštećenjem vida i članicu Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije, i Bornu Belani, dječaka s oštećenjem sluha koji je na znakovnom jeziku interpretirao video-priču o mačku Kreši, te su naučili na koji način mogu s njima komunicirati i kako im mogu biti prijatelji.
Učenici su kroz radionicu upoznali brajicu, reljefno točkasto pismo koje se čita prstima i kojim se služe osobe oštećena vida koje ne mogu čitati crni tisak, a osim brajice, upoznali su i hrvatski znakovni jezik kojim se koriste osobe oštećena sluha na način da prenose značenje riječi pokretima ruku i mimikom. Ana je učenicima na brajici pročitala dio slikovnice “Mačak Krešo se pita: Koje je boje srce moje”, a učenici su nakon pročitane slikovnice naučili pisati slova na brajici. Potom su pogledali kako je Borna na znakovnom jeziku interpretirao tekst slikovnice, a Borna je i Anu naučio kako se na hrvatskom znakovnom jeziku pokazuju riječi “prijatelj”, “srce”, “ljubav” i “prrr” (predenje mačke).
Slikovnica “Mačak Krešo se pita: Koje je boje srce moje”, tiskana je klasično i dodatno UV lakom, sadrži reljefno izdignute i teksturirane ilustracije te tekst na brajici i uvećanom crnom tisku (grafički prilagođen i osobama s disleksijom). Na poleđini, putem QR kodova dostupni su audio-priča koju su čitala djeca te video-priča koju na znakovnom jeziku interpretira dječak s oštećenjem sluha, Borna Belani. Priča na kojoj se temelji slikovnica približava boje kroz druga osjetila osim vida te kroz emocije. Slikovnica i popratni materijali koji dolaze uz nju izrađeni su u suradnji s krajnjim korisnicima (djecom bez teškoća, djecom s oštećenja vida i djecom s oštećenjem sluha) i stručnjacima od tiflopedagoga do učitelja razredne nastave, uz ostale, i iz Centra “Vinko Bek” i Centra Slave Raškaj.
Dosad je u ovom projektu sudjelovalo više od tisuću izravnih korisnika, mahom osnovnoškolaca te učitelja i stručnih suradnika u školama te nam je zadovoljstvo što je i Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije mogla sudjelovati u ovoj radionici koja na kvalitetan, stručan i zanimljiv način doprinosi senzibilizaciji društva za potrebe osoba s invaliditetom, ruši barijere i pomaže u uspostavljanju prijateljstva i razumijevanja među ljudima.